Pune, Maharashtra
GST No. 27AACCH5231M1ZH
Call 0794935962793% Response Rate
Send Enquiry







Product Brochure
| Grade | AS PER IS STD |
| Usage/Application | ROAD CONSTRUCTION/AUTO PART MFG INDUSTR |
| Shape | Round |
| Brand | VIZAG |
| Material | DOWEL BARS |
| Surface | BLACK |
View Complete details




Product Brochure
| Usage/Application | industrial |
| Shape | Round |
| Size | 3 inch |
| Material | Carbon Steel |
| Steel Type | Carbon Steel |
| Customization | Not Customized |
| Alloy | Without Alloy |
View Complete details




Product Brochure
| Thickness | 12 mm |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Single Piece Lengh | 6 meter |
| Shape | Round |
| Material | MS |
| Single Piece Length | 6 meter |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Size | 11 mm, 11.1 mm, 11.2 mm, 11.3 mm, 11.4 mm, 11.5 mm, 11.6 m |
| Material Grade | C45 |
| Usage/Application | industrial |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade | c45 |
| Made in | India |
| Size | 11 mm, 11.1 mm, 11.2 mm, 11.3 mm, 11.4 mm, 11.5 mm, 11.6 m |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Length | 9 m |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Product | EN24 11.1 Mm |
| Usage | Industrial |
| Made in | India |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade | Fe 500D |
| Diameter | 10 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10 Kilogram |
| Unit Length | 6 m |
| Brand | RINL |
| Size | 25, 28, 30, 32, 40 mm |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Black Bar |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 16- 400 MM |
We are the leading supplier of DOWEL BARS made available to our clients at competitive prices.
View Complete details




Product Brochure
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Steel Type | Carbon Steel |
| Customization | Not Customized |
| Alloy | Without Alloy |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details



Product Brochure
| Thickness | 10mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 3 m |
| Product | Ms Flat Bar |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Material Grade | EN 8 |
| Form | Solid |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 11 mm |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 2 inch |
| Diameter | 12 mm |
| Surface Finish | Bright |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | C45 |
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Diameter | 10 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
| product | MS 1018 11.4mm Bright Bar |
| Usage | Industrial |
View Complete details




Product Brochure
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Material Grade | ss |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




Product Brochure
| Usage/Application | industrial |
| Shape | Round |
| Material Grade | mild steel |
| Country of Origin | Made in India |
| product | Case Hardening Steel Bars |
View Complete details




Product Brochure
| Single Piece Length | 6 m |
| Shape | Round |
| Single Piece Lengh | 6 meter |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Material Grade | MS |
View Complete details




Product Brochure
| Single Piece Length | 18 m |
| Shape | Round |
| Steel Type | Carbon Steel |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




Product Brochure
| Surface Finish | Polished |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Material | Ms |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Brand | Hindustan ferro |
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 50 Kg |
| Shape | Hexagonal |
| Size | A/F 4 MM TO A/F 65 MM |
| Brand | HINDUSTAN |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | AEROSPACE/MEDICAL/CHEMICAL IND. |
| Unit Length | 3 m |
| Features | NON CORRSION MATERIALS |
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Length | 3 m |
| Shape | Flat |
| Grade | 304 |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details